Konkurs prosty eksperyment - kosmiczne odkrycie

Ogłoszenie konkursu

 

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej ogłasza pierwszy konkurs edukacyjny w ramach polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

O konkursie

Konkurs skierowany jest do młodzieży w wieku 11-19 lat, zainteresowanej naukami ścisłymi i technologiami kosmicznymi. Jego celem jest zaprojektowanie eksperymentu, który można przeprowadzić zarówno na Ziemi, jak i w warunkach nieważkości na pokładzie ISS. Organizatorami konkursu są Polska Agencja Kosmiczna i Ministerstwo Technologii i Rozwoju, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także stowarzyszeniem WroSpace i ESERO PL.

Zasady

Uczestnicy konkursu mają za zadanie opracować eksperyment, który może być przeprowadzony w warunkach mikro-ciążenia (nieważkości) na ISS. Do wyboru są trzy obszary tematyczne:

  • efekty fizyczne,
  • płyny,
  • pomiar masy.

Eksperyment musi zostać przeprowadzony na Ziemi, a jego przebieg wyjaśniony z odwołaniem do praw fizyki. Następnie należy opisać, jak eksperyment może zachować się w warunkach nieważkości.

Do zaprojektowania eksperymentu należy zastosować wytyczne wynikające m.in. z procedur bezpieczeństwa obowiązujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:

  • Do wykonania demonstracji można użyć na ISS wyłącznie 5 materiałów z listy podanej w Regulaminie (§ 3 pkt. 12).
  • Doświadczenie musi być możliwe do przeprowadzenia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w warunkach niewielkiego(mikro) ciążenia:
    • nie może opierać się na sile ciężkości,
    • musi być proste,
    • mieć krótki przebieg (do 2 min),
    • nie może wymagać dużej przestrzeni.
  • Doświadczenie nie może stwarzać warunków, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu astronautów na pokładzie ISS. 

Konkurs wymaga przygotowania krótkiego filmu (maksymalnie 2 minuty) dokumentującego przebieg doświadczenia oraz jego wyjaśnienie, a także tekstowego opisu eksperymentu (maksymalnie 2 strony A4).

W 5 etapach oceny zgłoszeń konkursowych, ostatecznie wyłonione zostanie 10 eksperymentów, które zostaną wykonane przez polskiego astronautę projektowego Europejskiej Agencji Kosmicznej, podczas pierwszej polskiej misji na ISS.

Składanie prac konkursowych

Zgłoszenia przyjmowane będą za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie POLSA od 3 października 2024 roku do 10 grudnia 2024 roku.

Poza wypełnieniem formularza, należy przesłać podpisane dokumenty konkursowe, a także prace konkursowe: plik wideo oraz plik tekstowy.

Nagrody

Zwycięskie eksperymenty zostaną przeprowadzone przez Sławosza Uznańskiego na pokładzie ISS. Część z nich będzie transmitowana na żywo, a ich autorzy będą mieli możliwość uczestnictwa w połączeniu na żywo z astronautą, podczas którego będą mogli skomentować swoje projekty. Dodatkowo laureaci zostaną zaproszeni na specjalną wycieczkę do europejskich ośrodków naukowych związanych z sektorem kosmicznym, gdzie będą mogli zobaczyć najnowsze technologie i poznać kulisy pracy badawczej.

Zwycięskie eksperymenty posłużą także jako materiał edukacyjny, który trafi do polskich szkół, inspirując kolejne pokolenia uczniów do nauki. Po zakończeniu misji odbędzie się „Wielki Finał” – kilkudniowe wydarzenie, które będzie obejmować warsztaty, spotkania z ekspertami z sektora kosmicznego oraz inżynieryjne wyzwania.

Dlaczego warto?

Polska misja na ISS to wyjątkowa szansa na zaprezentowanie naukowych talentów młodzieży. Konkurs „Prosty eksperyment – Kosmiczne odkrycie” nie tylko umożliwia uczestnikom realizację własnych pomysłów naukowych, ale także pozwala na zdobycie bezcennego doświadczenia oraz wzięcie udziału w międzynarodowej przygodzie badawczej. To również okazja do promocji polskich osiągnięć w dziedzinie astronautyki i inspirowania innych do poszukiwania rozwiązań, które mogą zmienić sposób postrzegania fizyki i technologii w przestrzeni kosmicznej.

Formularz konkursowy

Regulamin i załączniki

 

Wyniki konkursu prosty eksperyment - kosmiczne odkrycie

1
Proces kwalifikacji

Zakończył się długotrwały proces kwalifikacji zgłoszonych w konkursie „Prosty eksperyment – kosmiczne odkrycie” doświadczeń uczniowskich. Proces ten jest wielowątkowy i angażuje dziesiątki specjalistów z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz NASA. Wszystko po to, aby astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) byli bezpieczni,  obecność na ISS wszystkich materiałów była potwierdzona, a także aby przeprowadzenie nawet z pozoru prostych eksperymentów nie zakończyło się niespodziewanym, a nawet zagrażającym czemuś lub komuś zdarzeniem.

Jednak mimo tego rzetelnego i drobiazgowego procesu, pewność, że przeprowadzenie przez polskiego astronautę projektowego ESA dr Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego wszystkich zwycięskich doświadczeń nie jest stuprocentowa. Loty kosmiczne, szczególnie załogowe, starzejąca się stacja kosmiczna i wiele innych czynników, których wymienić nie sposób, są obarczone ogromnymi zależnościami, ryzykami i wymaganiami, na które nie mamy wpływu. Liczymy, jednak, że podczas misji nie zaistnieje żaden czynnik, który spowoduje ograniczenie lub niemożność przeprowadzenia nawet części wybranych eksperymentów. Naszym obowiązkiem jest jednak poinformować Was drodzy zwycięzcy o istnieniu takiego ryzyka.

2
Zwycięzcy

A skoro mowa o zwycięzcach, czas ich przedstawić!

W kategorii wiekowej Juniorzy:

Nr Imię i nazwisko Szkoła Kategoria Wykonanie podczas IFC lub offline
1 Aleksander Masztalski Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Gliwicach efekty fizyczne offline
2 Weronika Piszczek-Dobrzycka Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi nr 211 im. Janusza Korczaka w Warszawie płyny IFC
3 Hanna Garczorz
i Emilia Janoszka
Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Gliwicach płyny IFC
4 Zofia Leliwa-Malińska Dwujęzyczna Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Zawiszy Czarnego w Warszawie płyny IFC
5 Maurycy Wroczyński Szkoła Podstawowa nr 14 w Kaliszu płyny offline

W kategorii wiekowej Seniorzy:

Nr Imię i nazwisko Szkoła Kategoria Wykonanie podczas IFC lub offline
1 Stanisław Leliwa-Maliński XXXV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Prusa w Warszawie pomiar masy offline
2 Franciszek Basiński Liceum Ogólnokształcące nr V we Wrocławiu efekty fizyczne IFC
3 Maria Kamińska
i Julia Nowicka
I LO im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku płyny IFC
4 Jan Adamski
i Marcelina Wawrzyńczyk
XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu pomiar masy IFC
5 Michał Drabik
i Filip Wargowiak
Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi płyny offline
6 Natalia Rysiowska
i Jan Lipski
II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja w Lubartowie płyny offline (rezerwa)

* IFC – oznacza, że doświadczenie ma być wykonane podczas połączenia na żywo, „offline” – oznacza, że doświadczenie ma być wykonane i zarejestrowane poza połączeniem, gdyż wymaga np. nieco dłuższego przygotowania. „offline (rezerwa)” – oznacza, że stanowi rezerwę na wypadek braku możliwości wykonania któregokolwiek z pozostałych doświadczeń podanych w tabeli, ale także eksperyment zostanie wykonany, jeśli pozwoli na to czas załogi.

3
Gratulacje

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom. Wasze pomysły były naprawdę świetne!

Zgodnie z Regulaminem, wszyscy zwycięzcy – finaliści V etapu oceny Konkursu otrzymają szereg nagród, m.in.: zostaną zaproszeni na Wielki Finał, spotkanie z astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, po powrocie z orbity; wezmą także udział w wycieczce do ośrodków naukowych ESA.

Zgodnie z zapowiedzią, wszyscy autorzy zgłoszeń, które dotarły do IV etapu oceny Konkursu oraz autorzy prac wyróżnionych zostaną zaproszeni na spotkania edukacyjne podczas misji IGNIS, podczas których zorganizowane będą połączenia z polskim astronautą przebywającym na ISS. Zaproszenia mogą dotyczyć spotkań typu IFC (tzw. „Inflight call”), czyli połączenia na żywo z ISS oraz typu ARISS, czyli połączeń przez radio.

Zgłoszenia, których dotyczy w/w zaproszenie:

  Unikalny nr zgłoszenia Szkoła IV etap/praca wyróżniona
1 11_Af3pO Zespół Szkół Technicznych w Mielcu wyróżnienie
2 38_ta1hr Zespół Szkół Elektryczno – Mechanicznych w Legnicy wyróżnienie
3 16_iMpZc Zespół Szkół w Pajęcznie wyróżnienie
4 21_5GLmD  III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku im. Bohaterów Westerplatte wyróżnienie
5 31_4GO1T Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Poświętnem wyróżnienie
6 33_BZ2P9 Publiczne Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego wyróżnienie
7 34_WaXoC IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu IV etap
8 29_VGQi2 Chrześcijańska Szkoła Podstawowa ARKA we Wrocławiu IV etap
9 25_Zc1J9 Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej IV etap
10 20_7XUSF I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim, V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie IV etap
11 28_JCmoG XI Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie IV etap
12 18_2WtTO III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim IV etap
13 19_PQ8gL Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Opolu IV etap
14 19_96u2n Szkoła Podstawowa nr 139 im. L. Wawrzyńskiej w Warszawie IV etap

Wyżej wymienione zgłoszenia, w szczególności te, które znalazły się w IV etapie oceny, ale także te wyróżnione, były naprawdę znakomite. Ogromne gratulacje dla Was wszystkich!

Część zgłoszeń dotyczyła tych samych zagadnień, jednak zaproponowanych w różnych wersjach i sposobach wykonania. Mimo początkowo wyższej liczby punktów, w IV i V etapie oceny, ze zgrupowanych tematycznie zgłoszeń wybrano takie, które bardziej odpowiadało warunkom panującym na ISS.