Akcja „Pomachaj polskiemu astronaucie” – obserwuj przeloty ISS z polskim astronautą na pokładzie

Od 26 czerwca 2025 r. dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej, przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji technologiczno-naukowej IGNIS.

To wyjątkowa okazja, aby obserwować ISS podczas jej przelotów nad Polską – i symbolicznie „pomachać” polskiemu astronaucie.

W ramach akcji „Pomachaj polskiemu astronaucie” zapraszamy do wspólnego śledzenia przelotów ISS, których widoczność poprawia się wraz z trwaniem misji. Pogoda w ostatnich dniach misji niestety nie jest najlepsza, ale z całą pewnością pojawią się w wielu miejscach okna pogodowe, w samą porę na przelot ISS! Partnerem akcji jest kanał AstroLife. W dzisiejszej transmisji na żywo Mateusz Kalisz będzie rejestrował przelot ISS za pomocą teleskopu i kamery – o ile pozwolą na to warunki pogodowe. Podczas spotkania porozmawiamy o edukacyjnej stronie misji IGNIS, a także zaprezentujemy Wam niezwykłą niespodziankę! Szczegóły transmisji na kanale AstroLife.

„Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest największym sztucznym satelitą Ziemi. Jej szerokość (włącznie z panelami słonecznymi) wynosi 109 metrów. Okrąża Ziemię na wysokości około 410 kilometrów, a każdy obieg wokół naszej planety zajmuje jej około 90 minut. Ze względu na swoje rozmiary i konstrukcję Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest również najjaśniejszym sztucznym satelitą obserwowanym z Ziemi. Doskonale widoczna jest gołym okiem, a gdy przelatuje nad naszym krajem staje się jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie. ISS nie świeci jednak własnym światłem, a wyłącznie światłem odbitym (jest oświetlana przez Słońce). Możemy ją obserwować tylko i wyłącznie wtedy gdy występują korzystne warunki widoczności - u nas panuje noc, a przelatującą nad nami stację dosięgają promienie słoneczne.  W ciągu roku najlepsze warunki widoczności występują w okresie późnej wiosny oraz lata. Szczęśliwie w wyniku wielokrotnych przesunięć misji Axiom-4 złożyło się tak, że dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przebywa na stacji kosmicznej akurat w okresie bardzo dobrej widoczności stacji z Polski. ISS oglądana gołym okiem porusza się na niebie bardzo powoli z zachodu na wschód, świecąc stałym, jasnym, białym światłem. Wystarczy już duża lornetka lub mały teleskop, aby zauważyć kontury stacji jednak samodzielne (ręczne) prowadzenie za stacją może być bardzo trudne. Miłośnicy astronomii posiadający duże teleskopy są w stanie wykonywać bardzo dokładne zdjęcia ISS, na których można rozróżniać poszczególne moduły naukowe stacji oraz inne elementy takie jak panele słoneczne (przerwy pomiędzy nimi) czy radiatory.” Mateusz Kalisz.

Zrób zdjęcie – wygraj patch misji IGNIS!
Jeśli udało się Wam sfotografować przelot ISS (w dzień lub w nocy) podczas trwania misji IGNIS, podzielcie się nim w komentarzach pod postem dot. akcji na Facebooku POLSA. Najciekawsze zdjęcia nagrodzimy – autorzy otrzymają patch misji IGNIS.
Jeśli masz archiwalne, wyjątkowe zdjęcie ISS – również warto się nim pochwalić!

Obserwacja ISS to doskonała okazja do popularyzacji nauki i wspólnego celebrowania obecności Polaka w przestrzeni kosmicznej. A jak śledzić przeloty ISS? Pomocne będą np.: isstracker.plheavens-above.com, aplikacja mobilna ISS Detector.Dzięki tym aplikacjom dowiecie się dokładnie, o której godzinie i na jakiej części nieba pojawi się ISS, jakim torem podąży i ile potrwa przelot.

Oglądajcie przeloty także po powrocie Polaka, to wspaniała aktywność dla całych rodzin!

Nadchodzące wydarzenia edukacyjne

Brak nadchodzących wydarzeń.

Kalendarz wydarzeń edukacyjnych 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31