Poruszanie się z prędkością 28 000 km/h ma swoje konsekwencje! Podczas dzisiejszego połączenia ponownie na chwilę straciliśmy kontakt z polskim astronautą. Na szczęście po krótkiej chwili zostało ono przywrócone i mogliśmy kontynuować spotkanie edukacyjne z dziećmi i młodzieżą w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Dzięki pytaniom laureatów konkursu „Zapytaj astronautę” mieliśmy szansę dowiedzieć się m.in. czy czekolada w kosmosie smakuje tak samo jak na Ziemi i skąd się bierze powietrze na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pomiędzy seriami pytań mogliśmy również obserwować na żywo jak w warunkach mikrograwitacji zachowują się kropelki wody i kawy. Dla wszystkich osób ciekawych odpowiedzi, których udzielił polski astronauta podczas dzisiejszego połączenia i przeprowadzonych przez niego demonstracji edukacyjnych, zapraszamy do obejrzenia transmisji z wydarzenia: https://www.youtube.com/live/4xz4eLf_GGg
Polskie eksperymenty realizowane dziś przez załogę Ax-4:
- EEG Neurofeedback - Jakich rezultatów możemy się spodziewać po zakończeniu eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Wyniki zebrane na ISS razem z tymi z badań przed, po misji oraz interwencji sesji neurofeedbacku w trakcie kwarantanny pozwolą na stworzenie wniosków aplikacyjnych, przede wszystkim, dla przyszłych misji kosmicznych, w zakresie przygotowania mentalnego astronautów – związanego z odpornością na stres. Dodatkowo stworzą możliwość przeniesienia ich na grunt aktywności na Ziemi – dla zawodów, które w aspekcie skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem są kluczowe dla naszej gospodarki, sektorów powiązanych głównie ze służbami mundurowymi i innymi o podobnych wymogach w zakresu obowiązków służbowych.
Opis eksperymentu + wideo z jego autorami: https://plinspace.pl/eksperymenty/1308-eeg-neurofeedback - AstroMentalHealth
Opis eksperymentu + wideo z jego autorami:https://plinspace.pl/eksperymenty/1311-astromentalhealth
Aktualny status realizacji podstawowych celów misji: 87%
Jutrzejszy, trzynasty dzień misji będzie dniem wolnym od oficjalnych aktywności. Regeneracja pozwoli astronautom na zebranie sił do wykonania wszystkich zaplanowanych działań w następnych dniach.
Ciekawostka:
Nawet astronauci nie są w stanie uciec przez wykonywaniem z pozoru prozaicznych obowiązków dnia codziennego jakim jest np. utylizacja śmieci. Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest to problem nieco bardziej złożony, ponieważ wszystkie odpady znajdujące się na Stacji zajmują potrzebną przestrzeń, która z wiadomych względów jest bardzo ograniczona. Co w takim razie zrobić ze śmieciami na orbicie okołoziemskiej? Obecne metody utylizacji różnego rodzaju odpadów na ISS polegają na ich ręcznym przetwarzaniu przez astronautów.
Odpady segreguje się na tak zwane:
- Suche, czyli wszystko, co uda się umieścić w workach, których zapach nie zakłóci codziennego życia na ISS.
- Mokre, czyli wszystkie pozostałe odpady.
Dodatkowo:
Zachęcamy do śledzenia codziennych raportów z misji Ax-4 przygotowywanych przez Axiom Space - Ax-4 Mission Update: Flight Day #14
Dzisiejsze spotkanie z Ax-4 na temat realizowanych przez załogę eksperymentów Misja AX-4 | Odprawa naukowa