Odbyło się ostatnie z cyklu wydarzeń edukacyjnych dla młodzieży, którego głównym punktem było połączenie na żywo ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, przebywającym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Z uczniami, licznie zebranymi w centrum konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik, spotkali się:

  • Krzysztof Paszyk – Minister Rozwoju i Technologii
  • Barbara Nowacka – Minister Edukacji Narodowej
  • Katarzyna Lubnauer – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej
  • Jakub Stefaniak – Sekretarz Stanu, Zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
  • Marta Wachowicz – Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej
  • Robert Firmhofer – Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik

Drugi Polak w kosmosie odpowiedział na pytania dzieci, zwycięzców konkursu POLSA "Zapytaj Astronautę". Sławosz opowiedział jak wyglądała jego podróż na ISS i przybliżył uczestnikom swoją codzienność na orbicie. Padły pytania skąd się bierze powietrze na stacji kosmicznej i jak w kosmosie smakuje czekolada. Uczniowie byli ciekawi jakie rady ma Sławosz dla młodych ludzi, marzących o karierze w sektorze kosmicznym.

Podczas tego połączenia astronauta przeprowadził także 3 eksperymenty autorstwa uczniów, które zostały wyłonione w innym konkursie POLSA "Prosty eksperyment-kosmiczne odkrycie". Po zakończeniu połączenia z ISS, na scenie, odbyły się także dodatkowe pokazy eksperymentów, przeprowadzone przez ich autorów - uczniów.

Poza częścią główną, uczniowie wzięli udział w szeregu warsztatów, prowadzonych przez edukatorów kosmicznych m.in. w zajęciach lutowania „Twój klucz do Kosmosu”, oraz w odbywającym się równolegle pikniku naukowym. Dzięki dr Agacie Kołodziejczyk, ekspertce z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się jak wygląda trening astronauty.

Wszystkie wydarzenia dla uczniów były częścią programu edukacyjnego, przygotowanego dla misji IGNIS przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Kosmiczną i Europejską Agencję Kosmiczną. Współorganizatorem spotkania było ESERO Polska, będące częścią Centrum Nauki Kopernik.