Pierwsze, otwierające cykl czterech wydarzeń edukacyjnych w ramach misji IGNIS, z połączeniami na żywo z polskim astronautą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, już za nami.

Młodzież szkolna, studenci i tysiące Polaków mieli wczoraj możliwość spotkać się na żywo ze Sławoszem Uznańskim-Wisniewskim. Podczas tego połączenia astronauta przeprowadził 3 eksperymenty autorstwa uczniów, które wyłonione zostały w konkursie POLSA "Prosty eksperyment-kosmiczne odkrycie". Pierwszy z nich dotyczył efektu żyroskopowego, kolejny wody w nieważkości, a trzeci pomiaru masy. Sławosz odpowiedział też na kilka pytań, które zadali zwycięzcy innego konkursu POLSA  "Zapytaj Astronautę".

Przez ten krótki czas astronauta opowiedział o swoich wrażeniach po zobaczeniu Ziemi z innej perspektywy, oraz poinformował o tym, jak zarządza się na ISS odpadami. Dowiedzieliśmy się również, jak wygląda codzienna rutyna na stacji i o tym, jak załoga pracuje w systemie jednozmianowym. Sławosz opowiedział też o samym spaniu w nieważkości, co nie jest wcale łatwe. Zjawiskiem, które najbardziej zaskoczyło Polaka jest brak odczuwania pojęcia góra i dół. Po obróceniu się "do góry nogami", nie odczuwa się tego, co na Ziemi - na skutek wpływu siły ciężkości, a organizm nie odnotowuje żadnych zmian. Pozycja, w której się znajduje, staje się naturalną niemal automatycznie. Astronauta wykonał także kilka zaimprowizowanych pokazów, co tylko wzbogaciło i tak ogromny już przekaz, który niosło to wyjątkowe spotkanie.

Na koniec  astronauta zaprezentował Klucz do Kosmosu - model prostego urządzenia - klucza telegraficznego. Zestawy do nauki lutowania zostaną dostarczone do 10 000 polskich szkół, do końca roku 2025. Celem programu jest kształcenie kompetencji inżynieryjnych, nauka lutowania i wspieranie kadr polskiego sektora kosmicznego. Nabór do tego programu ruszy wraz z końcem misji IGNIS. Zainteresowanych prosimy o śledzenie komunikatów i odwiedzanie strony plinspace.pl.
 
Samo połączenie było najważniejszym elementem wydarzenia, zorganizowanego we współpracy z EC1 Łódź. Ponad 300 młodych ludzi, nauczycieli i opiekunów, przez 8 godzin brało udział w konferencji z połączeniem z ISS, prezentacją misji IGNIS, a także wykładem Astrolife o przelotach ISS nad Ziemią, w ok. 20 warsztatach i pikniku naukowym prowadzonych przez znakomitych edukatorów kosmicznych i zaproszonych gości. Zorganizowano również spotkanie z Tomaszem Siemińskim z ESA, który zachęcał młodzież do kroczenia kosmicznymi ścieżkami kariery. Uczestnicy mieli też możliwość poznać wiele ciekawych historii z prywatnych opowieści przyjaciela i żony polskiego astronauty.
 
Następne spotkanie w cyklu to połączenie ARISS z Wrocławia. Wydarzenie będzie także dostępne na żywo na kanale Youtube POLSA. Bądźcie z nami!