Za nami już piąty, bardzo intensywny dzień misji.
Jednym z dzisiejszych eksperymentów wypełniający dzień załogi Ax-4 były sesje EEG Neurofeedback https://plinspace.pl/eksperymenty/1308-eeg-neurofeedback. Jak dokładnie wygląda realizacja tego eksperymentu? Otóż zespół Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku przygotował 4 rodzaje kwestionariuszy ankiet. Jeden z nich- ten specjalnie dedykowany do realizacji na ISS- jest wypełniany w wersji elektronicznej zgodnie z wcześniej przygotowanym planem. Dane zostaną przesłane od astronautów biorących udział w eksperymencie na koniec misji w zakodowanej formie.
Pozostałe eksperymenty, w których realizację była dziś zaangażowana załoga Ax-4 to:
- Human Gut Microbiota https://plinspace.pl/eksperymenty/1314-human-gut-microbiota
- Mxene in Leo https://plinspace.pl/eksperymenty/1306-mxene-in-leo
- Wireless Acoustics https://plinspace.pl/eksperymenty/1304-wireless-acoustics
- PhotonGrav (instalacja software) https://plinspace.pl/eksperymenty/1307-photongrav
Polski astronauta przeprowadził również dwie demonstacje eksperymentów edukacyjnych- jednego z wykorzystaniem zwykłych przedmiotów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz drugiego, badającego jak zachowują się płyny w warunkach mikrograwitacji.
Dzięki opublikowanym dzisiaj zdjęciom wróciliśmy na chwilę do niezapomnianego DD0 (26.06). Dwa eksperymenty - LeopardISS i Space Volcanic Algae zostały wtedy zainstalowane przez polskiego astronautę w ICE Cubes Facility w module Columbus na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zadanie naszego astronauty (odpowiednio wcześniej przeszkolonego pod względem technicznym do wykonania tych działań) polegało na instalacji kostek (tzw. cubes), które będą demontowane pod koniec misji.
W przypadku LeopardISS, Sławosz Uznański-Wiśniewski zapoznał się z dedykowaną instrukcją operacyjną przygotowaną przez Space Applications Services, aby móc bezpiecznie i poprawnie umieścić LeopardISS w interfejsie ICE Cubes. Podkreślono w niej konieczność zachowania szczególnej ostrożności przy podłączaniu kostki – najbardziej podatnym na uszkodzenie elementem jest interfejs łączący ją z platformą.
A jak wyglądała instalacja drugiej „kostki”, czyli eksperymentu Space Volcanic Algae i jego realizacja w pierwszych dniach misji?
• L-24 (czyli 24h przed planowanym startem) – zespół Extremo Technologies przekazał eksperyment do kostki, która została następnie przeniesiona do kapsuły Dragon;
• 26.06. czyli dzień ‘’0’’ – po zadokowaniu kapsuły Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, polski astronauta zainstalował eksperyment w ICE Cubes Facility o godzinie 18:35 GMT (20:35 CEST). Prawidłowe podłączenie i działanie wszystkich systemów w cube zostało potwierdzone. Następnie zebrano pierwszą telemetrię i dane z produkcji tlenu przez glony, który wyprodukowały jeszcze na Ziemi;
• W dniu kolejnym, tj. 27.06 zebrano kolejne dane, a systemy zaczęły w pełni działać. W jakim cyklu „pracują” glony? Ich dzień trwa 16h, a noc 8h.
• Od 28.06 po dziś (01.07) zbierane są obserwacje i pierwsze dane z adaptacji glonów do warunków mikrograwitacji.
A co czeka nas w kolejnym dniu (DD6)?
Sławosz połączy się z Ziemią na 2 ważne wydarzenia:
- In-flight call z publicznością zgromadzoną w EC-1 w Łodzi o godz. 11:35 CEST. Transmisja na żywo rozpoczyna się o 10:15 na kanale POLSA: https://www.youtube.com/live/tOyVvgGdbPs?si=sEQR6SCBzq9zWqcy
- Rozmowa z Ministrem Rozwoju i Technologii o godz. 13:15 CEST
Jutrzejsze zaplanowane sesje eksperymentów:
- AstroMentalHealth (sesja 3) https://plinspace.pl/eksperymenty/1311-astromentalhealth
- Photongrav (sesja 1) https://plinspace.pl/eksperymenty/1307-photongrav
- Wireless Acoustics https://plinspace.pl/eksperymenty/1304-wireless-acoustics
Szacowany stan realizacji misji po piątym dniu: 36,8%
Ciekawostka:
Jak utrzymać formę na ISS? CEVIS (Cycle Ergometer with Vibration Isolation and Stabilization System) to jeden z dwóch (drugi to Flight Ergometer- tzw. Fergo) specjalnych rowerów, dzięki któremu astronauci wykonują ćwiczenia aerobowe podczas sesji treningowych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ćwiczenia zapobiegają wystąpieniu szkodliwych fizjologicznych skutków oddziaływania mikrograwitacji na ludzkie ciało podczas pobytów załogi na ISS. CEVIS jest sterowany komputerowo i utrzymuje bardzo dokładne obciążenie, niezależnie od prędkości pedałowania członka załogi. Jak ćwiczyć na rowerze w mikrograwitacji? Prawie tak samo, jak na ziemskim modelu. Jedyna różnica polega na tym, że astronauci przypinają się specjalnymi pasami, żeby móc bezpiecznie ćwiczyć.